IT-tjänster i hemmet ska ingå i RUT

RUT-avdraget ska utvidgas så att även IT-tjänster i hemmet ingår. Det har samtliga riksdagspartier utom två sagt ja till.

RUT-avdraget ska utvidgas så att även IT-tjänster i hemmet ingår. Det har samtliga riksdagspartier utom två sagt ja till.

Samtliga riksdagspartier utom Vänsterpartiet och Sverigedemokraterna har sagt ja till förslaget att låta IT-tjänster i hemmet ingå i RUT-avdraget för hushållsnära tjänster. Den nya skattereduktionen för IT-tjänster i hemmet, som har kommit att kallas RIT-avdraget, kommer att kunna omfatta exempelvis installation av mjukvara eller annan dataservice.

RIT-avdraget ingår i ett antal punkter som regeringen, Moderaterna, Centerpartiet, Folkpartiet liberalerna och Kristdemokraterna nyligen kom överens om med anledning av flyktingkrisen. I dokumentet uppges skälet till utvidgningen av RUT-avdraget vara att erbjuda en snabbare etablering på arbetsmarknaden genom att sänka trösklarna in på densamma.

Det utvidgade RUT-avdraget kan ingå i nästa statsbudget och kan då börja gälla från 2017. Andra nyheter i det utvidgade RUT-avdraget blir att även trädgårdsarbete och flyttjänster ingår.

Ania Obminska

Lämna en kommentar

Senaste nytt

”Många tror att cybersäkerhet är it-avdelningens ansvar”

”Många tror att cybersäkerhet är it-avdelningens ansvar”

Många företagsledningar tror att de kan ”lösa” säkerhet med ett nytt system eller en till konsult. Men det handlar snarare om kultur och rutiner. Cybersäkerhetsexperten Dan Lundberg har tre råd till ingenjörer som vill driva frågorna på arbetsplatsen.
Fler artiklar