Facklig demonstration den 4 april

På fredag den 4 april har Europafacket en stor demonstration i Bryssel, med fokus på valet till Europaparlamentet och ett behov av långsiktiga investeringar.

På fredag den 4 april har Europafacket en stor demonstration i Bryssel, med fokus på valet till Europaparlamentet och ett behov av långsiktiga investeringar.

Demonstrationen kommer att fokusera på valet till Europaparlamentet den 25 maj och den investeringsplan som Europafacket, EFS, har förslagit för att kunna lämna krisen.

EFS anser att EU måste göra investeringar för att kunna lämna krisen, skapa nya jobb och en ökad tillväxt. EFS vill att EU investerar två procent av BNP under 10 års tid för att främja investeringar och modernisera näringslivet, i stället för att skära ned.

Här kan du läsa hela EFS:s manifestet inför valet till Europaparlamentet: ”En ny väg för Europa – Europeiska fackliga samorganisationens (EFS) plan för investeringar, hållbar tillväxt och kvalitetsjobb

Ania Obminska

Lämna en kommentar

Senaste nytt

  • Han utvecklar hjälpmedel för synskadade - utan att själv se

    Han utvecklar hjälpmedel för synskadade - utan att själv se

    På hjälpmedelsföretaget Polar Print i Umeå arbetar civilingenjören Patrik Johansson med hjälpmedel för personer med synnedsättning. Och han förstår utmaningarna. På grund av en ögonsjukdom har han nästan ingen syn kvar.  
  • Förbundet ringer medlemmar om löneenkäten

    Förbundet ringer medlemmar om löneenkäten

    Just nu samlar Sveriges Ingenjörer in svaren på årets löneenkät. Ju fler som svarar, desto mer tillförlitlig blir lönestatistiken. Därför ringer förbundet också medlemmar som inte svarat.
  • 12 tips: Så rustar du dig inför jakten på sommarjobb

    12 tips: Så rustar du dig inför jakten på sommarjobb

    Hur hittar man sommarjobben där man får nytta av sina ingenjörskunskaper? Och hur kan man redan nu börja förbereda sig? Här är studie- och karriärrådgivarnas tips som gör dig redo för jakten på sommarjobb.
  • December: News from Ingenjören in English

    December: News from Ingenjören in English

    Salaries for regional administrative managers • Engineers are replaced with consultants • Background checks, drug tests and surveillance. How far can my employer go? • Almost complete agreement on open trade when world unions met • Dismissed? You can still get your job back
  • Så mycket tjänar regionernas förvaltningschefer

    Så mycket tjänar regionernas förvaltningschefer

    Lönerna skiljer stort mellan regionernas förvaltningschefer. För fastighetschefer är löneskillnaden drygt 117 000 kronor mellan Stockholm och Västernorrland. För it-chefer är löneskillnaden mellan Östergötland och Västernorrland drygt 38 000 kronor i månaden.
Lantmäteriet i Luleå

Färre akademiker än väntat sägs upp från Lantmäteriet

Kraftig minskning av antal ärenden och därmed mindre intäkter. Det gör att Lantmäteriet behöver säga upp 144 personer. Lantmätare och mätningsingenjörer drabbas inte, men däremot chefer.   
Fler artiklar